FESTIVAL SELECTION pirmizrāde: “Zaglēni” pārbauda ģimenes saišu robežas

Dalies ar draugiem

Rīgas Starptautiskā kino festivāla (RIGA IFF) programmā FESTIVAL SELECTION, kas veidota no pasaules filmu festivālos godalgotām un kritiķu atzinību ieguvušām filmām, 21. oktobrī pulksten 19.00 kinoteātrī “Splendid Palace” tiks demonstrēta slavenā japāņu režisora Kore-edas Hirokadzu šī gada Kannu kinofestivāla Zelta palmas zaru ieguvusī filma “Zaglēni” (Shoplifters). Pērciet biļetes ŠEIT.

Kannu kinofestivāla galvenās balvas ieguvēja Hirokadzu darbi ļauj patverties no savas dzīves un vienlaikus saskatīt tajā patiesi būtisko — šķietami nenozīmīgi mirkļi savieno cilvēkus un iegulst atmiņā uz mūžu.

Filmas pamatā ir stāsts par kādu trūcīgu, bet saticīgu ģimeni, kas pieņem Tokijas bargajā salā atrastu meitenīti. Viņu dienas aizrit itin laimīgi, līdz notiek negadījums, cits pēc cita atklājas daudz noslēpumu un izrādās, ka ciešās saites, kuras saista tuviniekus, sabiedrības acīs ir vien noziegums. Kore-eda Hirokadzu ir viens no Japānas talantīgākajiem un starptautiski atzītākajiem filmu veidotājiem, kurš savas karjeras laikā par režisora un scenārista darbu jau guvis vairāk nekā 40 nozīmīgu kinofestivālu apbalvojumus. Arī Kannu uzvara režisoram nav pirmā, jo 2013. gadā viņš ieguva Žūrijas balvu par filmu “Kāds tēvs, tāds dēls” (Like Father, Like Son). Savā radošajā rokrakstā viņš izjūt radniecību ar Narusi Mikio un Kenu Louču, kaut gan viņa filmas tiek salīdzinātas ar cita japāņu meistara – Odzu Jasudžiro darbiem, kurš arī galvenokārt pievēršas ģimenes un tās locekļu savstarpējo attiecību smeldzīgi klusam aplūkojumam.

Japāņu režisora Kore-eda Hirokadzu filma izceļ Japānas varas elites nevēlēšanos runāt par zemākās klases ģimenēm, to nodarbošanos un dzīves situāciju. Lai gan tā uzstādījusi Japānas kases ieņēmumu rekordu kā visātrāk pelnošā filma šogad, premjerministrs izvairījās no režisora apsveikšanas ar Zelta palmas zara iegūšanu.

Pats režisors par filmu “Zaglēni” saka: “Tas ir stāsts par ģimenes lomu mūsu dzīvē un par to, vai esam spējīgi veidot ģimeni ārpus asins radniecības saitēm. Japānā noziegumi, kuros iesaistītas ģimenes – piemēram, mirušu personu pensiju izkrāpšana vai bērnu izmantošana zādzībās – , izpelnās sevišķi bargu sabiedrības attieksmi. Jā, noziedznieki ir jānopeļ, bet neizprotu, kāpēc cilvēki ir tik saniknoti par šiem niecīgajiem kriminālpārkāpumiem, kaut gan ir daudz tādu, kuri izdara ievērojami smagākus noziegumus bez nosodījuma.

Rīgas Starptautiskais kino festivāls norisināsies no 18. līdz 31. oktobrim kinoteātros Splendid Palace, K.Suns, Kino Bize un Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Festivāla ietvaros notiks vairāk nekā 100 filmu seansi 12 programmās, ko papildinās lekcijas, diskusijas un citi pasākumi.