Iefiltrēšanās Kukluksklanā FESTIVAL SELECTION programmā

Dalies ar draugiem

Rīgas Starptautiskā kino festivāla (RIGA IFF) programmā FESTIVAL SELECTION, kas veidota no pasaules filmu festivālos godalgotām un kritiķu atzinību ieguvušām filmām, 20. oktobrī pulksten 21.30 kinoteātrī “Splendid Palace” vienā seansā tiks demonstrēta slavenā amerikāņu režisora Spaika Lī šī gada Kannu kinofestivāla Grand Prix ieguvusī filma “Melnais KKKlanmens” (BlacKkKlansman).

[screening]

Fimas darbība balstīta patiesos notikumos un risinās pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Koloradospringsas policijas iecirknī pirmo reizi pieņemts darbā afroamerikānis. Viņš – atveido Džons Deivids Vašingtons — gatavs iekarot vietējās sabiedrības atzinību iefiltrējoties Kukluksklanā, lai sagrautu to no iekšpuses. Īstais Stalvorts pats saka, ka iecirknī viņi šīs operācijas laikā esot pamatīgi uzjautrinājušies par faktu, ka tā saucamie gudrie klana biedri tika piemuļķoti viņiem nemanot — un to izdarīja cilvēks, kurš pēc viņu uzskatiem pārstāv intelektuāli mazāk attīsto rasi, melnādainos ASV iedzīvotājus. Šo attieksmi spilgti ilustrē epizode ar viņa biedra sertifikātu. Kādā brīdī Stalvorts sazvnanīja Deividu Djūku — toreizējo Kukluksklana līderi —, lai apvaicātos par to kā sokas ar viņa apstiprināšanu biedra statusā. Pēc neilgas rakņāšanās papīros Djūks atvainojies par aizkavēšanos un uzņēmies personīgi parūpēties par Stalvorta sertifikāta sagatavošanu un nosūtīšanu. Neilgi pēc šīs sarunas Stalvorts saņēma Djūka parakstītu apliecinājumu par biedra statusu Klanā. Šis sertifikāts tika ierāmēts un ir karājies Stalvorta kabinetā gadiem.

Filmas režisors Spaiks Lī uzsver, ka tā nav komēdija — filmā nav banālu banāna mizas joku —, bet gan nopietnas problēmas, kuras tiek risinātas ar zināmu vieglumu un humoru. Humora izmantošana un cilvēku smiekli nenozīmē, ka tā ir komēdija. ASV Kinoakadēmijas Goda balvas laureāts Spaiks Lī jau kopš 1988. gada aicina pamosties un atskārst – rasisms ir ieausts ASV pastāvēšanā, pašā DNS. Ja par to runātu atklāti, valstij būtu izredzes kļūt par labāku vietu.

Galvenās lomas atveidotājs Džons Deivids ir godalgotā aktiera Denzela Vašingtona dēls. Denzels ir filmējies četrās Spaika Lī filmās — Mo’ Better Blues (1990), Malcolm X (1992), He Got Game (1998), Inside Man (2006). Džonam Deividam Vašingtonam, savukārt, bija piešķirta epizodiska lomā filmā Malcolm X – tolaik viņam bija seši gadi, pašlaik – 33.